Yageo 9C08052A1603JLHFT
9C08052A1603JLHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A1603JLHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A1603JLHFT.pdf
Availability of 9C08052A1603JLHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C08052A1603JLHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A1603JLHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A1603JLHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)