Yageo 9C08052A2550FKHFT
9C08052A2550FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A2550FKHFT
Brief Description
RES SMD 255 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A2550FKHFT.pdf
Availability of 9C08052A2550FKHFT
QUANTITY
9C08052A2550FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A2550FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A2550FKHFT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A2550FKHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A2550FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A2550FKHFT Details Description
Related parts for 9C08052A2550FKHFT
FIXED IND 75UH 5A 40 MOHM TH datasheet.pdf
RES MO 1/2W 1.1 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER BP 240POS 16COL GOLD datasheet.pdf
CONN 183 PG09 BLK H12 VLV GASKT datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 500MW DO35 datasheet.pdf
OSC MEMS 80.40MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf