Yageo 9C08052A53R6FKHFT
9C08052A53R6FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A53R6FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A53R6FKHFT.pdf
Availability of 9C08052A53R6FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C08052A53R6FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A53R6FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A53R6FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A53R6FKHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A53R6FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A53R6FKHFT Details Description
Related parts for 9C08052A53R6FKHFT
KEYBOARD NOTEBOOK 83KEY PS2 BEIG datasheet.pdf
CONN HEADER STKD 30POS R/A LO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.25A 16TSSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 600A AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
LIMIT SWELEVATOR DOOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf