Yageo 9C08052A56R2FKHFT
9C08052A56R2FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A56R2FKHFT
Brief Description
RES SMD 56.2 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A56R2FKHFT.pdf
Availability of 9C08052A56R2FKHFT
QUANTITY
9C08052A56R2FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A56R2FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A56R2FKHFT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A56R2FKHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A56R2FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A56R2FKHFT Details Description
Related parts for 9C08052A56R2FKHFT
LOW PROFILE TAPED 4POS DIP SW 5V datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 16V NP0 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 24V datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 69MA 3.3 OHM datasheet.pdf
RES SMD 11.7K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf