Yageo 9C08052A6R80JGHFT
9C08052A6R80JGHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C08052A6R80JGHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
9C08052A6R80JGHFT.pdf
Availability of 9C08052A6R80JGHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C08052A6R80JGHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C08052A6R80JGHFT
Internal Part NumberEIS-9C08052A6R80JGHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C08052A6R80JGHFT
Related Links9C08052A, 9C08052A6R80JGHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C08052A6R80JGHFT Details Description
Related parts for 9C08052A6R80JGHFT
RES SMD 12.7 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HEAT SINK 0.36DEGC/W FOR G3PB datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 12A SC70-6 datasheet.pdf
IC FRONT-END MODULE 24WQFN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H GOLD datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E GREEN datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf