Yageo 9C12063A1001FKHFT
9C12063A1001FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C12063A1001FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
9C12063A1001FKHFT.pdf
Availability of 9C12063A1001FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C12063A1001FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C12063A1001FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C12063A1001FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C12063A1001FKHFT
Related Links9C12063A, 9C12063A1001FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C12063A1001FKHFT Details Description
Related parts for 9C12063A1001FKHFT
TVS DIODE 51VWM 82.4VC AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 3-10PF 25V SMD datasheet.pdf
RES 681 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CBL RIBN 50COND 0.025 BLACK 275' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf