Yageo 9C12063A1020FKHFT
9C12063A1020FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C12063A1020FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 102 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
9C12063A1020FKHFT.pdf
Availability of 9C12063A1020FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C12063A1020FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C12063A1020FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C12063A1020FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C12063A1020FKHFT
Related Links9C12063A, 9C12063A1020FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C12063A1020FKHFT Details Description
Related parts for 9C12063A1020FKHFT
CONN HEADER 2 POS TIN PCB datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POD 2MM TIN datasheet.pdf
LED BASE PANEL OIL TIGHT T-3 1/4 datasheet.pdf
IC FPS SWITCH DVDP/STB TO-220F-4 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf