Yageo 9C12063A1503FKHFT
9C12063A1503FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C12063A1503FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
9C12063A1503FKHFT.pdf
Availability of 9C12063A1503FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C12063A1503FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C12063A1503FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C12063A1503FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C12063A1503FKHFT
Related Links9C12063A, 9C12063A1503FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C12063A1503FKHFT Details Description
Related parts for 9C12063A1503FKHFT
CONN HEADER .100 SINGL R/A 32POS datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .400 24POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/20W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 8.66 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 71.5K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf