Yageo 9C12063A1960FKHFT
9C12063A1960FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C12063A1960FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 196 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
9C12063A1960FKHFT.pdf
Availability of 9C12063A1960FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C12063A1960FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C12063A1960FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C12063A1960FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C12063A1960FKHFT
Related Links9C12063A, 9C12063A1960FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C12063A1960FKHFT Details Description
Related parts for 9C12063A1960FKHFT
CONN HEADER .100 DUAL R/A 38POS datasheet.pdf
IC MPU MOB PENTMMX 266MHZ 352BGA datasheet.pdf
IC EEPROM 128KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 20ppm 20pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SLDV-THR 5.08/32/180F 1.5 BK datasheet.pdf
CONN RECEPT 160POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
Connector Header 47 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf