Yageo 9C12063A2493FKHFT
9C12063A2493FKHFT picture photo
Mfg. Part Number
9C12063A2493FKHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
9C12063A2493FKHFT.pdf
Availability of 9C12063A2493FKHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9C12063A2493FKHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9C12063A2493FKHFT
Internal Part NumberEIS-9C12063A2493FKHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9C12063A2493FKHFT
Related Links9C12063A, 9C12063A2493FKHFT Datasheet, Yageo Distributor
9C12063A2493FKHFT Details Description
Related parts for 9C12063A2493FKHFT
TERMINAL SPLICE TIN YELLOW datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LED COOL WHT CLEAR 3.2MM RND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 4V 20% 2924 datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 21POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
500 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V 20% X6S 0805 datasheet.pdf