Yageo 9T04021A1542FBHF3
9T04021A1542FBHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A1542FBHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A1542FBHF3.pdf
Availability of 9T04021A1542FBHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A1542FBHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A1542FBHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A1542FBHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A1542FBHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A1542FBHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A1542FBHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A1542FBHF3
METER TEMP INFRARED W/O LASER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 1/4-18 NPT 1-5V datasheet.pdf
IC SRL USB BRIDGE 64HTQFP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 15POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS PIN datasheet.pdf
PULL SAFETY SW CABLE MAINTAIN datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
RES SMD 36.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf