Yageo 9T04021A16R9CBHF3
9T04021A16R9CBHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A16R9CBHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.9OHM 0.25% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A16R9CBHF3.pdf
Availability of 9T04021A16R9CBHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A16R9CBHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A16R9CBHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A16R9CBHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A16R9CBHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A16R9CBHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A16R9CBHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A16R9CBHF3
CONN SCREWLOCK DSUB FEML M3/4-40 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET SGL HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 12-24V 200RES 2M datasheet.pdf
RES 0.68 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 700NM 2MCD RED datasheet.pdf
PB LWL/POF datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 15KV 50MA AXIAL datasheet.pdf