Yageo 9T04021A3740DAHF3
9T04021A3740DAHF3 picture photo
Mfg. Part Number
9T04021A3740DAHF3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 374 OHM 0.5% 1/16W 0402
Datasheet Download
9T04021A3740DAHF3.pdf
Availability of 9T04021A3740DAHF3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T04021A3740DAHF3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T04021A3740DAHF3
Internal Part NumberEIS-9T04021A3740DAHF3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.014" (0.35mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T04021A3740DAHF3
Related Links9T04021A, 9T04021A3740DAHF3 Datasheet, Yageo Distributor
9T04021A3740DAHF3 Details Description
Related parts for 9T04021A3740DAHF3
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 20POS TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf