Yageo 9T06031A1242FBHFT
9T06031A1242FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A1242FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A1242FBHFT.pdf
Availability of 9T06031A1242FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A1242FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A1242FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A1242FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A1242FBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A1242FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A1242FBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A1242FBHFT
IC VOICE REC/PL 16MIN IN 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 200POS TYPE E VERT datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM 10A FASTON datasheet.pdf
DIODE ZENER 120V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5MM 4POS PCB datasheet.pdf
TERM BLADE FEMALE 20-22AWG TIN datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC 45 GRN 11A 18 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIA 4MM 3MM PW PNP NC datasheet.pdf