Yageo 9T06031A1540FBHFT
9T06031A1540FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A1540FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A1540FBHFT.pdf
Availability of 9T06031A1540FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A1540FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A1540FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A1540FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A1540FBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A1540FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A1540FBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A1540FBHFT
DIODE SCHOTTKY 40V 3A SMC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 30POS datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OR CTRLR N+1 8MSOP datasheet.pdf
RES 1.50 OHM 4W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
34.9MM X 12.7MM 1=25/PK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 600V AXIAL datasheet.pdf