Yageo 9T06031A1540FBHFT
9T06031A1540FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A1540FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 154 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A1540FBHFT.pdf
Availability of 9T06031A1540FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A1540FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A1540FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A1540FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A1540FBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A1540FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A1540FBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A1540FBHFT
IC MCU 8BIT 1KB OTP 28SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A TO277A datasheet.pdf
CONN ASSY TOP ENTRY 24POS PG29 datasheet.pdf
30M POWER CABLE CAGD datasheet.pdf
VARISTOR 90V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
NTC THERMISTOR G550 / 30 K / 3% datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 1.6A 60 MOHM TH datasheet.pdf
CUP CBL TIE REL AROHD 30LB 6.6MM datasheet.pdf