Yageo 9T06031A1740CBHFT
9T06031A1740CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A1740CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A1740CBHFT.pdf
Availability of 9T06031A1740CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A1740CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A1740CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A1740CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A1740CBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A1740CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A1740CBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A1740CBHFT
IDC CABLE - AKC40H/AE40G/AKC40H datasheet.pdf
CONN SPADE 14-16 AWG #8 P-G datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
SOCKT SET W/HNDL 12PNT 3/8" 24PC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 220V datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf