Yageo 9T06031A1871FBHFT
9T06031A1871FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A1871FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.87K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A1871FBHFT.pdf
Availability of 9T06031A1871FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A1871FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A1871FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A1871FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A1871FBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A1871FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A1871FBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A1871FBHFT
IC OPAMP VFB 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 575MA 300 MOHM datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT/LOCK NYL 1 3/8" datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 0.3A 6WSON datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf