Yageo 9T06031A2371BAHFT
9T06031A2371BAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A2371BAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.37KOHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A2371BAHFT.pdf
Availability of 9T06031A2371BAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A2371BAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A2371BAHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A2371BAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A2371BAHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A2371BAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A2371BAHFT Details Description
Related parts for 9T06031A2371BAHFT
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC JK TYPE POS TRG DUAL 16SO datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SC70 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
KIT DESIGN ETHERNET PROTECT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
DSUB 50 M PCB STR G TIN datasheet.pdf
RES SMD 370 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 50MA 6XDFN datasheet.pdf