Yageo 9T06031A2700FBHFT
9T06031A2700FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A2700FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A2700FBHFT.pdf
Availability of 9T06031A2700FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A2700FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A2700FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A2700FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A2700FBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A2700FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A2700FBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A2700FBHFT
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV PUSH PULL 6DIP GW datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4.1A 23.4 MOHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 175A DO205AA datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" STACKER datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLAS YELLOW 10/PACK datasheet.pdf
SGE225 SAFETY CONTACT 2400 MM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf