Yageo 9T06031A2940FBHFT
9T06031A2940FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A2940FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A2940FBHFT.pdf
Availability of 9T06031A2940FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A2940FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A2940FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A2940FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A2940FBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A2940FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A2940FBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A2940FBHFT
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
IC CLOCK/DATA RECOVERY 20-QFN datasheet.pdf
ENTRANCE TRACK CARRIER CO datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 41MA 83 OHM TH datasheet.pdf
DDR3 240P TH ASSY datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf