Yageo 9T06031A40R2CAHFT
9T06031A40R2CAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A40R2CAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A40R2CAHFT.pdf
Availability of 9T06031A40R2CAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A40R2CAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A40R2CAHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A40R2CAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A40R2CAHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A40R2CAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A40R2CAHFT Details Description
Related parts for 9T06031A40R2CAHFT
IC BATTERY BACKUP 2.5V 8TDFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 15K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ24B datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V 2711 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf