Yageo 9T06031A5360CBHFT
9T06031A5360CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A5360CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 536 OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A5360CBHFT.pdf
Availability of 9T06031A5360CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A5360CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A5360CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A5360CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A5360CBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A5360CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A5360CBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A5360CBHFT
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 2KV Y5U RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 2.36A 50 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN FFC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf