Yageo 9T06031A5490BBHFT
9T06031A5490BBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A5490BBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A5490BBHFT.pdf
Availability of 9T06031A5490BBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A5490BBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A5490BBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A5490BBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)549
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A5490BBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A5490BBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A5490BBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A5490BBHFT
CAP TANT 68UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 90.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 3.5A DPAK-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf