Yageo 9T06031A5602CBHFT
9T06031A5602CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A5602CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.25% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A5602CBHFT.pdf
Availability of 9T06031A5602CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A5602CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A5602CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A5602CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A5602CBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A5602CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A5602CBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A5602CBHFT
RES SMD 97.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LCD MOD GRAPH 320X240 TRNSF FSTN datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 133 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SENSOR PROX 2.1MM NPN 12-24VDC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8K FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf