Yageo 9T06031A59R0DBHFT
9T06031A59R0DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T06031A59R0DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 59 OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
9T06031A59R0DBHFT.pdf
Availability of 9T06031A59R0DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T06031A59R0DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T06031A59R0DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T06031A59R0DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T06031A59R0DBHFT
Related Links9T06031A, 9T06031A59R0DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T06031A59R0DBHFT Details Description
Related parts for 9T06031A59R0DBHFT
OSC 5.0V PROG CMOS TRI ST 50PPM datasheet.pdf
TRIMMER 25K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN 09VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 0.6A 16TSSOP datasheet.pdf
TRANSF CURRENT ANSI METERING datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 580MA 998 MOHM datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf