Yageo 9T08052A1500CBHFT
9T08052A1500CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A1500CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 150 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A1500CBHFT.pdf
Availability of 9T08052A1500CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A1500CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A1500CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A1500CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A1500CBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A1500CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A1500CBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A1500CBHFT
CAP TACTILE SQUARE GREEN datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TERMINAL 3MM FEMALE 20-24AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 77.8VWM 125VC SMA datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 15V 2214 datasheet.pdf
762 TB SOCKET VER WF datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX AMBER TRANSP 4" datasheet.pdf