Yageo 9T08052A1603FBHFT
9T08052A1603FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A1603FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 160K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A1603FBHFT.pdf
Availability of 9T08052A1603FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A1603FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A1603FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A1603FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)160k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A1603FBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A1603FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A1603FBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A1603FBHFT
VARISTOR MODULE datasheet.pdf
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC INVERTER SCHM TRIG TTL SC-88A datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-DIP datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 39POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 390NF5%275VAC RADIAL datasheet.pdf