Yageo 9T08052A2050BBHFT
9T08052A2050BBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A2050BBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 205 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A2050BBHFT.pdf
Availability of 9T08052A2050BBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A2050BBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A2050BBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A2050BBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)205
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A2050BBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A2050BBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A2050BBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A2050BBHFT
RES 180 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 2.35A 75.9 MOHM datasheet.pdf
ANALOG OUTPUT MODULE datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
33UF 50V 5X11MM 85C 2500H datasheet.pdf