Yageo 9T08052A2261BAHFT
9T08052A2261BAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A2261BAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A2261BAHFT.pdf
Availability of 9T08052A2261BAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A2261BAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A2261BAHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A2261BAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A2261BAHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A2261BAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A2261BAHFT Details Description
Related parts for 9T08052A2261BAHFT
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.4A 16SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 75KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 99MM datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
IC EEPROM BUS 8KBIT 8TSSOP datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
LED COB CCT 4000K datasheet.pdf
CAP FILM 0.027UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 37POS SKT datasheet.pdf
6800UF 16V 18X35MM 105C 10000H datasheet.pdf