Yageo 9T08052A4022FBHFT
9T08052A4022FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A4022FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A4022FBHFT.pdf
Availability of 9T08052A4022FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A4022FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A4022FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A4022FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A4022FBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A4022FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A4022FBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A4022FBHFT
RES SMD 1.1 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 14POS ZPD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
IC ADSL DRIVER/RX 8-UMAX datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf
CONN SOCKET .6MM 24POS PWR TERM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 11K OHM 1% 100W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf