Yageo 9T08052A40R2DBHFT
9T08052A40R2DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A40R2DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A40R2DBHFT.pdf
Availability of 9T08052A40R2DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A40R2DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A40R2DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A40R2DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A40R2DBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A40R2DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A40R2DBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A40R2DBHFT
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 30A ISOTOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 7POS datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 46MA 21 OHM TH datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 5A 24 MOHM SMD datasheet.pdf