Yageo 9T08052A51R1FBHFT
9T08052A51R1FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A51R1FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A51R1FBHFT.pdf
Availability of 9T08052A51R1FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A51R1FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A51R1FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A51R1FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A51R1FBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A51R1FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A51R1FBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A51R1FBHFT
JUMPER-H9991TR/A3047S/H9991TR12" datasheet.pdf
FUSE BLOK CARTRIDGE 250V 16A PCB datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
RES 2.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.0A 125V SMD datasheet.pdf
HC-B16-SL-PLBK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 10% 480VAC AXI datasheet.pdf