Yageo 9T08052A7501FBHFT
9T08052A7501FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A7501FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.5K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A7501FBHFT.pdf
Availability of 9T08052A7501FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A7501FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A7501FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A7501FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A7501FBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A7501FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A7501FBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A7501FBHFT
IDC CABLE - MSR24K/MC24G/MSR24K datasheet.pdf
LED 16-SEG 1DIG CC YLW RHDP .5" datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 3A TO220FL datasheet.pdf
DUAL INPUT 0.001 RESOLUTION datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
PNEUM SEQ SUB-BASE CLP REAR datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X28MM TACH 12VDC datasheet.pdf