Yageo 9T08052A7690CAHFT
9T08052A7690CAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A7690CAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 769 OHM 0.25% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A7690CAHFT.pdf
Availability of 9T08052A7690CAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A7690CAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A7690CAHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A7690CAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)769
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A7690CAHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A7690CAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A7690CAHFT Details Description
Related parts for 9T08052A7690CAHFT
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OPTIVISOR 3-1/2X datasheet.pdf
TOUCH PANEL 71.3X55MM 4-WIRE datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 300MA 1.1 OHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 41MA 83 OHM TH datasheet.pdf