Yageo 9T08052A8661DBHFT
9T08052A8661DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A8661DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.66K OHM 0.5% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A8661DBHFT.pdf
Availability of 9T08052A8661DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A8661DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A8661DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A8661DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.66k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A8661DBHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A8661DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A8661DBHFT Details Description
Related parts for 9T08052A8661DBHFT
VARISTOR 42.3V 250A DISC 7MM datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS .050" SLD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.27 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 20 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
UMY10-4242 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
IC OSC VCXO 212MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 900V 59A SP4 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.3A SOT23 datasheet.pdf