Yageo 9T08052A9090BAHFT
9T08052A9090BAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T08052A9090BAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 909 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
9T08052A9090BAHFT.pdf
Availability of 9T08052A9090BAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T08052A9090BAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T08052A9090BAHFT
Internal Part NumberEIS-9T08052A9090BAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)909
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T08052A9090BAHFT
Related Links9T08052A, 9T08052A9090BAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T08052A9090BAHFT Details Description
Related parts for 9T08052A9090BAHFT
Connector Receptacle 5 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PCB 10POS .100 DL 2.8MM datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SOLDER CUP CONNECTOR datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
OSC XO 14.75MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 4POS SNGL SMD datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 475MA 220 MOHM datasheet.pdf