Yageo 9T12062A1200CBHFT
9T12062A1200CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A1200CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A1200CBHFT.pdf
Availability of 9T12062A1200CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A1200CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A1200CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A1200CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A1200CBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A1200CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A1200CBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A1200CBHFT
CONN HOUSING 16POS .100 DUAL ROW datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 166MHZ 208QFP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A TO263AB datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 5.1A 19 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE CORE RIBBON/FLEX 13.60MM datasheet.pdf