Yageo 9T12062A1200CBHFT
9T12062A1200CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A1200CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 120 OHM 0.25% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A1200CBHFT.pdf
Availability of 9T12062A1200CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A1200CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A1200CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A1200CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)120
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A1200CBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A1200CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A1200CBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A1200CBHFT
IC AMP AUDIO PWR .107W AB 8SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 6POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN RING UNINS 10-12AWG #1/4 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 55.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X9.5MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf