Yageo 9T12062A1583FBHFT
9T12062A1583FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A1583FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 158K OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A1583FBHFT.pdf
Availability of 9T12062A1583FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A1583FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A1583FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A1583FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A1583FBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A1583FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A1583FBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A1583FBHFT
TERM BLOCK PLUG 2POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A2015S/H1504TR 8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 43A TO252-3 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
LED SUPPLY CC/CV AC/DC 9-12V datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf