Yageo 9T12062A1740BBHFT
9T12062A1740BBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A1740BBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A1740BBHFT.pdf
Availability of 9T12062A1740BBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A1740BBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A1740BBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A1740BBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A1740BBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A1740BBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A1740BBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A1740BBHFT
SWITCH KNOB STRGHT 1.25"NATURAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
QKE II FEMALE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1100V 30A TO-264 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A SOT23-6 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG WHT SHLD datasheet.pdf
FUSE FAST SEMICONDUCTOR 90A 150V datasheet.pdf
FAN EXHAUST 230V 48W LT GREY datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
FUSE 600V T/D CLASS CC 1.12A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf