Yageo 9T12062A1741FBHFT
9T12062A1741FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A1741FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A1741FBHFT.pdf
Availability of 9T12062A1741FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A1741FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A1741FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A1741FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A1741FBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A1741FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A1741FBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A1741FBHFT
TRIMMER 20K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC AMP VIDEO TRIPLE 3.3V 10MSOP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf