Yageo 9T12062A1741FBHFT
9T12062A1741FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A1741FBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A1741FBHFT.pdf
Availability of 9T12062A1741FBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A1741FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A1741FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A1741FBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A1741FBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A1741FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A1741FBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A1741FBHFT
JUMPER-H1507TR/A2015Y/X 8" datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 12A 250V datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 2" 0.50MM 39POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 2.5A 70 MOHM SMD datasheet.pdf