Yageo 9T12062A2371DBHFT
9T12062A2371DBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A2371DBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 0.5% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A2371DBHFT.pdf
Availability of 9T12062A2371DBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A2371DBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A2371DBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A2371DBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A2371DBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A2371DBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A2371DBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A2371DBHFT
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 40V 80MA 4SSOP datasheet.pdf
DIP CABLE - HDP24H/AE24G/HDP24H datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
VARISTOR 200V 6KA DISC 14MM datasheet.pdf
IC DUAL 16-BIT BIN CNTRS 20-DIP datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4VA 20V datasheet.pdf