Yageo 9T12062A2371FBHFT
9T12062A2371FBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A2371FBHFT
Brief Description
RES SMD 2.37K OHM 1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A2371FBHFT.pdf
Availability of 9T12062A2371FBHFT
QUANTITY
9T12062A2371FBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A2371FBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A2371FBHFT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A2371FBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A2371FBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A2371FBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A2371FBHFT
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 7.8A 13.4 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X16 GL SN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 3POS PIN datasheet.pdf
RES 20K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 11POS 3.81MM ORG datasheet.pdf
CONN HDR 28POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf