Yageo 9T12062A2403CAHFT
9T12062A2403CAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A2403CAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 240K OHM 0.25% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A2403CAHFT.pdf
Availability of 9T12062A2403CAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A2403CAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A2403CAHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A2403CAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A2403CAHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A2403CAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A2403CAHFT Details Description
Related parts for 9T12062A2403CAHFT
TRANS PNP 100V 6A TO220AB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOD ENCODER 6CH 2500CPR 35MM datasheet.pdf
TRIMMER 1.5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT PIN datasheet.pdf