Yageo 9T12062A2490CAHFT
9T12062A2490CAHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A2490CAHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A2490CAHFT.pdf
Availability of 9T12062A2490CAHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A2490CAHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A2490CAHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A2490CAHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)249
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A2490CAHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A2490CAHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A2490CAHFT Details Description
Related parts for 9T12062A2490CAHFT
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL24H/AE24M/X datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 22AWG GRY 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 8.25 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf