Yageo 9T12062A3600CBHFT
9T12062A3600CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A3600CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 360 OHM 0.25% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A3600CBHFT.pdf
Availability of 9T12062A3600CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A3600CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A3600CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A3600CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A3600CBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A3600CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A3600CBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A3600CBHFT
CONN RECEPT 10POS MTA-156 26AWG datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 5.08MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 172FBGA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 681 OHM 1% 5W datasheet.pdf
NEMA TWIST-LOCK datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 900V 30A SP4 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 0804 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.2W S-MINI datasheet.pdf