Yageo 9T12062A40R2BBHFT
9T12062A40R2BBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A40R2BBHFT
Brief Description
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A40R2BBHFT.pdf
Availability of 9T12062A40R2BBHFT
QUANTITY
9T12062A40R2BBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A40R2BBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A40R2BBHFT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A40R2BBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A40R2BBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A40R2BBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A40R2BBHFT
IC ENCORE XP MCU FLASH 12K 28DIP datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG SWITCHD CAP DL 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 4UDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS LOW 25PPM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 490MA 785 MOHM datasheet.pdf