Yageo 9T12062A5111CBHFT
9T12062A5111CBHFT picture photo
Mfg. Part Number
9T12062A5111CBHFT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.11KOHM 0.25% 1/8W 1206
Datasheet Download
9T12062A5111CBHFT.pdf
Availability of 9T12062A5111CBHFT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
9T12062A5111CBHFT Order Process
Ship out your order
Specifications of 9T12062A5111CBHFT
Internal Part NumberEIS-9T12062A5111CBHFT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)9T12062A5111CBHFT
Related Links9T12062A, 9T12062A5111CBHFT Datasheet, Yageo Distributor
9T12062A5111CBHFT Details Description
Related parts for 9T12062A5111CBHFT
IC TXRX 4RS232 5RCVR 5V 28-SSOP datasheet.pdf
CONN IDC DB 9POS 2.5MM GRN PCB datasheet.pdf
ULTRASLIM SCROLL WHEEL W/5WAY SW datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 57.6 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf